Bakan Çelik’ten ’GDO’ denetimi açıklaması

Bakan Çelik'ten 'GDO' denetimi açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016-2017 yıllarında yurt içinde 660 Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) denetimi gerçekleştirildiğini, bunların 7 ’sinde GDO'lu soya kıyması tespit edildiğini ve ilgililer hakkında hukuki operasyon yapıldığını belirterek,.

22 Ocak 2018 - 01:48


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016-2017 yıllarında yurt içinde 660 Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) denetimi gerçekleştirildiğini, bunların 7 ’sinde GDO'lu soya kıyması tespit edildiğini ve ilgililer hakkında hukuki operasyon yapıldığını belirterek, "Bunlar arasında ekmekte herhangi bir GDO izi saptama edilmedi. İthalatta ise 11 bin 626 üründe yapılan GDO denetimlerinin 105 ’inde GDO kaynaklı olumsuzluk tespit edilerek, bu ürünlerin ithalatına müsade verilmedi." dedi.

Çelik, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Türkiye ’de GDO kullanımının Biyogüvenlik Kurulu ’nun iznine bağlı olduğuna dikkati çekti ve ülkede sadece GDO ’lu mısır ve soyanın yem nedeniyle kullanılmasına müsade verildiğini söyledi.

Mısır ve soya haricindeki GDO ’lu ürünlerin kullanılmasının kuşkusuz yasak olduğunu açıklayan Çelik, Bakanlık göre ithalatta ve yurt içinde GDO ’lu olması mümkün bütün ürünlerde fazla sıkı GDO denetimleri yapıldığını vurguladı.

Çelik, GDO analizlerinin 10'u Bakanlığa bağlı, 38'i de özel olmak üzere, 48 yiyecek laboratuvarında yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"2016-2017 yıllarında yurt içinde 660 GDO denetimi gerçekleştirildi. Bunların 7 ’sinde GDO'lu soya kıyması tespit edildi ve ilgililer hakkında hukuki işlem yapıldı. Bunlar arasında ekmekte herhangi bir GDO izi tespit edilmedi. İthalat denetimlerinde ise laf konusu dönemde 11 bin 626 üründe GDO denetimi yapılmıştır. Bunların 105 ’inde GDO kaynaklı olumsuzluk tespit edilerek, bu ürünlerin ithalatına izin verilmemiştir. Bu ürünler menşeine iade edilmiştir."

Bu haber 12343 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aliağa Belediyesinden Hızlı Ve Çevreci Hizmet
Aliağa Belediyesinden Hızlı Ve Çevreci Hizmet
İzmir’de Uyuşturucu Madde Ticareti Yapan 40 Şüpheli Yakalandı
İzmir’de Uyuşturucu Madde Ticareti Yapan 40 Şüpheli Yakalandı