Dev güneş enerjisi santrali ihalesi kazanan belli oldu

Dev güneş enerjisi santrali ihalesi kazanan belli oldu

KONYA Karapınar'da kurulacak bin megavatlık güneş enerjisi santrali için ihale gerçekleştirildi. Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine 4 ortak girişim grubu katıldı. Limak-CMEC- Haeron Solar Iki Tar.

22 Ocak 2018 - 01:48


KONYA Karapınar'da kurulacak bin megavatlık güneş enerjisi santrali için ihale gerçekleştirildi.

Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine 4 ortak girişim grubu katıldı.

Limak-CMEC- Haeron Solar Iki Taraflı Girişim, Kalyon-Hanwha Grubu, Çalık Enerji-Solargiga Karşılıklı Girişimi, AKC Güneş Ortak Girişim Grubu ihalede yer aldı. 

İhalede kilovatsaat başına en az teklifi 6,99 dolar/cent ile Kalyon ve Güney Koreli ortağı Hanwha Grubu verdi.

İhale sonrasında yapılacak proje dahilinde, Türkiye'de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül imal kapasitesine sahip fabrika kurulumu gerçekleştirilecek ve 10 sene boyunca da Ar-Ge gerçekleştirmek şartıyla Karapınar YEKA ’da bin megavatlık temas kapasitesi tahsisi yapılacak.

MINIMUM YÜZDE 60 YERLİLİK

Şartnamede, ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60, ikinci 500 megavattaki yerlilik oranının da yüzde 70 olması hedefi yer alıyor.

Kontrat imzalanmasını peşine düşüp takip eden 21 ayda kurulacak olan fabrikada üretilecek fotovoltaik modüller sahada kullanılacak.

Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Karapınar YEKA-1 GES, enerji sektöründe yerlileştirme şartına ve YEKA bazlı fiyat belirlenmesi esasına dayalı birincil başvuru olacak. Laf konusu proje ile gelecek yıllarda yenilenebilir elektrik ve teçhizat üretiminin artırılması, teknoloji transferi yapılması ve dışa bağımlılığının azaltılmasına önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.

1,3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Proje ile 1,3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi beklenirken, kurulacak santralden yılda takriben 1,7 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek ve 600 bin evin ihtiyacı karşılanacak.

"BENZER İHALEYİ RÜZGAR ENERJİSİ İÇİN DE YAPACAĞIZ"

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, güneş enerjisi santrali ihalesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak şunları söyledi:

 "Bu ihalenin sonunda Kalyon-Hanwha grubu 6,99 dolar/cent fiyatla hem Türkiye yenilenebilir enerjisi açısından, keza bölgede enerji piyasası açısından koskocoman bir yatırım tahaadüyle şampiyon oldu.

Türkiye ’de güneş enerjisinde teknoloji üreten, ayrıca iç piyasaya keza de bölgeye ihraç edilecek olan bir sürecin de başlangıcına tanıklık etmiş olduk. Önümüzdeki aylarda benzer ihaleyi inşallah rüzgar enerjisi ile yapacağız. Böyle bir yatırım dünyaya da Türkiye ekonomisinin büyüklüğü açısından önemli bir mesaj veriyor. Çıkan sonucun hesaplı değeri de tarihi bir devlete ait ortaya koyuyor.

Birileri ne derse desin, biz bu milleti, Türkiye Cumhuriyeti ’ni büyütmeye devam edeceğiz. Bu yatırım, önemli sayıda, 1500 ’ün üstünde insan istihdam etmesi açısından yerli mühendislerle birlikte Türkiye ’yi önemli bir yere taşıyacak."

Bu haber 12391 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aliağa Belediyesinden Hızlı Ve Çevreci Hizmet
Aliağa Belediyesinden Hızlı Ve Çevreci Hizmet
İzmir’de Uyuşturucu Madde Ticareti Yapan 40 Şüpheli Yakalandı
İzmir’de Uyuşturucu Madde Ticareti Yapan 40 Şüpheli Yakalandı