Kuzey Irak’a tüm uçuşlar iptal! Yasağa uymayan tek ülke

Kuzey Irak'a tüm uçuşlar iptal! Yasağa uymayan tek ülke

IRAK merkezi yönetiminin aldığı karar doğrultusunda Kuzey Irak'a uçuşlar durduruldu.

21 Ocak 2018 - 09:33


IRAK merkezi yönetiminin aldığı karar doğrultusunda Kuzey Irak'a uçuşlar durduruldu. Başbakan Binali Şimşek son dakika açıklamayla 'şakamız yok' diyerek Türkiye'den Süleymaniye ve Erbil'e uçuşların iptal edildiğini açıkladı.

Uçuş yasağına sadece Almanya havayolu şirketi Lufthansa uymuyor.

Bağdat merkezi yönetimi Kuzey Irak'a uluslarası uçuşları yasaklarken yalnızca yurt içi uçuşlara izin vereceğini duyurmuştu. Alınan karar doğrultusunda Türk Hava Yolları, AtlasGlobal ve Pegasus tarafından Erbil ve Süleymaniye'ye yapılan uçuşların gerçekleştirilemeyeceği kaydedildi.

BAŞBAKAN : ŞAKAMIZ YOK
Başbakan Binali Şimşek'da Türkiye'den Erbil ve Süleymaniye'ye yapılan bütün uçuşların iptal edildiğini duyurdu. Başbakan Binali Şimşek şunları söyledi: "Bugün saat 18.00 itibarıyla Türkiye'den Süleymaniye'ye ve Erbil'e yapılan bütün uçuşlar iptal edilmiştir, süresiz olarak iptal edilmiştir. Irak merkezi hükümetinin Sivil Havacılık İdaresi'nin aldığı karara uygun bir şekilde biz de Süleymaniye, Erbil'e sefer yapmayacağız.
Türkiye olarak ayrıca THY ayrıca de özel şirketlerimiz seferleri durduruyor eğer orada mağdur olan vatandaşlarımız varsa bunları olmak için özel uçak gönderebileceğiz. Bu işlerde Türkiye'nin şakası olmadığını bir kere daha anlamalarını bekliyoruz. Önlemlerimiz bununla sınırlı değil. Adım Adım atacağımız adımları da kamuoyuyla paylaşacağız.''

SADECE ALMANYA UÇACAK
Alman havayolu şirketi Lufthansa, Irak hükümetinin talebine karşın Erbil'e uçmaya devam edeceklerini açıkladı. Alman haber ajansı dpa'ya konuşan Lufthansa sözcüsü, planladığı gibi cumartesi günkü uçuşun gerçekleşeceğini söyledi. 

Erbil - Süleymaniye uçuş ambargosuna uyan şirketler: Mısır merkezli EgyptAir ve Lübnanlı MEA'in de Erbil'e gerçekleştirdikleri uçuşları cuma gününden itibaren durduracaklarını duyurdu. MEA Başkanı Muhammed el Hut, ajansa yaptığı açıklamada, "Şu an için durduruyoruz. Sorun çözülene dek, son uçuş 29'unda" dedi.

IKBY'nin sınırları içerisinde birisi Erbil, diğeri Süleymaniye'de elde etmek üzere iki tane milletlerarası havalimanı bulunuyor.

Süre bitti! Mesud Barzani'nin son dakika kararı fitili ateşledi

 

Bu haber 12582 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aliağa Belediyesinden Hızlı Ve Çevreci Hizmet
Aliağa Belediyesinden Hızlı Ve Çevreci Hizmet
İzmir’de Uyuşturucu Madde Ticareti Yapan 40 Şüpheli Yakalandı
İzmir’de Uyuşturucu Madde Ticareti Yapan 40 Şüpheli Yakalandı