Süre bitti! Mesud Barzani’nin son dakika kararı fitili ateşledi

Süre bitti! Mesud Barzani'nin son dakika kararı fitili ateşledi

KUZEY Irak Kürt yönetiminin aldığı son dakika karar ile Irak'ta iç savaş çıkaracak gelişmelerin fitili ateşlendi.

21 Ocak 2018 - 09:33


KUZEY Irak Kürt yönetiminin aldığı son dakika karar ile Irak'ta iç savaş çıkaracak gelişmelerin fitili ateşlendi. Mesud Barzani sınır kapıları için son kararını verdi ve teslim etmeyeceğini bildiri etti. Bunun üstüne Irak yönetimi Kürt bölgesine kapıları teslim alması için asker gönderme kararı aldı. 

İran'dan da gelişmeler üzerine aldığı kararla Kuzey Irak'tan petrol ticaretini yasakladı. Bu akşamdan itibaren Türkiye'den uçuşlar da duruyor.

Irak hükümeti, IKBY ’den bütün hudut kapılarını ve havaalanlarını Bağdat yönetimine teslim etmesini istemiş, komşu ülkelerden de sınır ve petrol konusunda yalnızca Bağdat ile ilişki kurmasını istek etmişti. Kürt yönetimi 3 jurnal sürenini bugün bitmesinin arkasında son kararı duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti adına yapılan açıklamada, hiçbir hudut kapısının, Bağdat yönetimine teslim edilmeyeceğini bildirildi.

IRAK ASKERİ YOLLUYOR
Irak Sınır Kapıları Kurumu da 30 Eylül itibariyle Kürdistan Bölgesi ’ne ait hudut kapılarının kendi kontrolleri altına alınacağını duyurdu. Bugün yapılan açıklamada, Kürdistan Bölgesi ’ndeki hudut kapılarının teslimi için 3 askeri konvoyun Irak ’tan Kürdistan ’a geleceği belirtildi.

MESUD BARZANİ'YE ILK DARBE İRAN'DAN
Mesud Barzani'nin son kararını vermesinin arkasında Kuzey Irak'a karşın yaptırımlar devreye girdi. Ilk karar da İran'dan geldi. Tahran yönetimi, İran'daki şirketlerin Kuzey Irak'la petrol ticaretini yasakladı.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU : UÇUŞLAR DURUYOR
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan da flaş talimat geldi.  "Hava yolları şirketlerimiz uçuşlarını bu akşam itibariyle durdurma kararı almışlardı. Umarım Erbil, Bağdat'ın çağrılarını değerlendirir" diyen Bakan Çavuşoğlu, "Biz vatandaşlarımıza yolculuk uyarısı yaptık. Dönmek isteyen vatandaşlarımızın Türkiye'ye gelmesi için her türlü önlemi alırız. Gerekirse özel uçak kaldırırız" diye konuştu.

Erbil ve Süleymaniye'ye uçuş yasağına uymayan tek havayolu şirketi

 BARZANİ HATADAN DÖNERSE...
Çavuşoğlu, "Bu hatalı karardan dönme ihtimalleri var. Barzani yönetiminin bu hatadan fazla geç olmadan dönmesi gerekiyor. Bizim muhatabımız  Bağdat'tır" dedi.

Barzani'ye bir şok daha! Pentagon telefonlarına çıkmayacak!

Erbil'den kaçışlar başladı! Barzani'ye büyük darbe

 

Bu haber 12612 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aliağa Belediyesinden Hızlı Ve Çevreci Hizmet
Aliağa Belediyesinden Hızlı Ve Çevreci Hizmet
İzmir’de Uyuşturucu Madde Ticareti Yapan 40 Şüpheli Yakalandı
İzmir’de Uyuşturucu Madde Ticareti Yapan 40 Şüpheli Yakalandı