Yıldırım’ın KKTC mesajı: Çözüm federal yönetişim

Yıldırım'ın KKTC mesajı: Çözüm federal yönetişim

Başbakan Binali Yıldırım, KKTC dönüşünde uçakta önemli mesajlar verdi.

11 Mart 2017 - 14:26

Başbakan Binali Yıldırım Rum kesiminin baştan beri çözüm niyetinde samimi olmadığını belirterek, “Gelinen noktada ciddi bir bakış açısı olmazsa burada mesafe alınamaz. Bulunacak çözüm mutlaka adil, eşit, iki toplumlu federal bir yönetişim şekli olması lazım. Bütün kesimlerin güvenliğini garanti altına alması lazım” dedi. Başbakan, özetle şunları söyledi: 

TÜRK KESİMİNİ AZINLIK DİYE DÜŞÜNÜYOR 

“(Rum kesiminin anlaşma niyeti var mı?) Bana göre Rum kesiminin baştan beri niyetinde aslında samimiyet yok. Kıbrıs Türk kesimini azınlık diye düşünüyor. Azınlık diye düşünürseniz bir toplumu, iki toplumlu eşit, adil bir yönetişimi nasıl kuracaksınız? Sonra bütün meseleler konuşuluyor, bir bakıyorsun adamlar Enosis’in her yıl 10 Şubat’ta anılması için Meclis’ten karar çıkarıyor. Söylenen her şeyi bir anda yok ediyor. Onun için gelinen noktada ciddi bir, yeni bir başlangıç yapacak, ciddi bir bakış açısı olmazsa burada bir mesafe alınamaz. 

TEK TARAFLI GİRİŞİM SORUN OLUR 

(Akdeniz’de enerji havzalarındaki aramalar) O konular görüşülmedi. Malum Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşmadan bir kesimin, Rum kesiminin buradaki kaynakları tek başına değerlendirmesi ve bunun üzerine tasarrufta bulunması uluslararası hukuka da aykırı. Bizim bu konuda duruşumuz çok net. Adada kalıcı, iki tarafı tatmin eden bir çözüm sağlanmasıyla beraber buradaki yeraltı-yerüstü kaynakların iki toplumun menfaatine uygun olarak değerlendirilmesi tabiatıyla mümkündür. Aksi halde tek taraflı yapılacak girişimler yeni sorunlara sebep olur ve bundan kaçınılması gerekir. Hem Rum tarafı hem de onunla birlikte hareket edenlerin, doğacak problemleri de göz önüne almaları icap eder. 

Bu haber 44263 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dava Şehitlerine Kemalpaşa’da Duygulandıran Anma
Dava Şehitlerine Kemalpaşa’da Duygulandıran Anma
Türkiye Basketbol 1. Ligi: Petkim Spor: 80 - Bandırma Kırmızı: 92
Türkiye Basketbol 1. Ligi: Petkim Spor: 80 - Bandırma Kırmızı:...