CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay partiden ayrılan...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay partiden ayrılan isimleri açıkladı

CHP'den istifa eden 15 isim

22 Nisan 2018 - 13:43

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde ittifak ve cumhurbaşkanlığı adaylarını konuşmak üzere bir araya gelmişti. Bu görüşmede iki liderin anlaşmaya vardığı ortaya çıktı. Buna göre, İyi Parti'nin seçimlere girebilmesi için CHP'den 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti'ye geçmesine karar verildi.

CHP RESMEN AÇIKLADI

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Altay'ın açıklamalrından satır başları şöyle:

"Erdoğan anayasayı kanunları çiğnemek konusunda tereddüt göstermiyor. Türkiye'nin bütün kurumlarını yönetmeyi bir alışkanlık haline getirdi. Seçimlere katılabilecek partiler bellidir. YSK'nın hangi siyasi partilerin seçimlere katılabileceği ile görüş İyi Parti tarafından olumlu olmasına rağmen karar alınaması siyasidir.

Biz CHP olarak demokrasi ayıbına karşı arayışımızı sürdüreceğiz. YSK'nın değerli üyelerinin OHAL baskısına maruz kalmamalarını istiyoruz. Demokrasi herkes için. Bu sebeple demokrasinin kazanması için siyasi değil ama demokratik bir tasarrufla 15 milletvekili partimizden istifa edip İyi Parti'ye katıldılar."

İŞTE İSTİFA EDEN CHP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ

İstifa ederek İyi Parti'ye katılan milletvekilleri ise şunlar:

"Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Kaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güler ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş."

B PLANI

15 CHP'li milletvekilinin İYİ Parti'ye katılmasıyla İYİ Partili vekil sayısı 20'ye ulaşacak. Böylece İYİ Parti'nin Meclis'te grup kurarak seçimlere girebilmesi sağlanacak.

İyi Parti'nin büyük kongresini yaptığı tarih itibariyle 24 Haziran'da yapılacak seçimlere katılamayacağı iddia edilmişti. 

Siyasi partiler kanununun 36'ncı maddesine göre bir partinin seçime katılabilmesi için "illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması" gerekiyor.

 

Bu haber 113789 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Demet Şener işinin mankeni olacak
Demet Şener işinin mankeni olacak
Zeynep Mansur dizini sakatladı
Zeynep Mansur dizini sakatladı