Dijital dönüşüm nedir, şirketler için faydaları nelerdir?

Dijital dönüşüm nedir, şirketler için faydaları nelerdir?

Dijital dönüşüm nedir, şirketler için faydaları nelerdir?

08 Ekim 2020 - 09:36

Şirketler, kurumsal yönetim süreçlerinde artık klasik anlayışı geride bırakıp, dijital platformların gücünü arkasına alarak bir dönüşüm için adım atıyor. E-dönüşüm olarak da bilinen dijital dönüşüm süreci, muhasebeden İK’ya, şirketlerin birçok alandaki faaliyetlerini daha hızlı, daha güvenli ve daha ekonomik bir şekilde sürdürmesini sağlıyor. E-fatura, e-irsaliye, e-bilet, e-imza, e-bordro gibi farklı alanların dahil olduğu e-dönüşüm süreci nedir ve hangi faydaları sunuyor inceledik.


E-dönüşüm nedir?
Basılı evraklar, ilk etapta düşünüldüğünde bir şirket için çok fazla hantallık yaratmadığı düşünülen, ancak detayları ile ele alındığında ciddi bir masraf ve zaman kaybının ortaya çıktığı eskide kalmış süreçler. Fatura, irsaliye, makbuzlar, defterler ve klasörler, yıllar içerisinde bir şirkete kağıt, basım, toner ya da arşivleme giderleri ile birlikte, milyonlarca liralık bir yük oluşturabilir. E-dönüşüm, tüm bu süreçleri dijital ortama taşıyarak hem daha hızlı ve erişilebilir bir kurumsal yönetim, hem de çok daha ekonomik bir tablo sunuyor. Örnek vermek gerekirse, bir basılı faturayı hazırlamak ve saklamak, 1 TL maliyete sahip. Üstelik bu faturayı kargolama maliyeti de eklenirse, maliyet 10 lirayı bulabilir. E-fatura sisteminde ise, bu fatura 20 kuruşa mal ediliyor, yıllarca bulut sunucularda güvenli bir şekilde saklanabiliyor. Bu gibi matbuu evrakların şirkete getirdiği yükten, e-dönüşüm ile hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün.


E-dönüşümün avantajları nelerdir?
E-dönüşüm sürecinin bir şirket için, tasarruf boyutundan hız ve erişilebilirliğe birçok avantajı söz konusu. 
Bunların en başında, çevre dostu ve sürdürülebilir doğaya inanan bir marka kimliğine sahip olmak geliyor. Her yıl şirketiniz için gereken yüzlerce evrak, e-dönüşüm süreci ile birlikte birçok ağacı kesilmekten kurtarıyor. Çocuklarınıza bırakacağınız mirasımız olan doğa, bilinçli şirketlerle birlikte artık daha az zarar görüyor.
Tabii ki her şirketin önemsediği bir konu olan tasarruf… Makbuz, bilet, fatura gibi basılı evraklar her yıl şirketinize ciddi bir maddi kalem anlamına geliyor. E-dönüşüm ile, bu süreçlerin tamamı dijitale taşındığı için sizi avantajlı, daha ekonomik bir yönetim bekliyor. Bir kobi için, e-dönüşüm ile yapılan tasarruf binlerce hatta on binlerce lirayı bulabiliyor.
E-dönüşüm, maddi avantaj sunduğu kadar aynı zamanda erişilebilirlik, hız ve esneklik de sunuyor. İhtiyacınız olan önemli bir evrak, arşiv odalarında zor bir şekilde aranıyor olabilir. E-dönüşüm süreci ile birlikte, güvenli bulut sunucularda saklanan evraklara saniyeler içinde ulaşabilir, ilgili birime anında gönderebilirsiniz. 


E-dönüşüme nasıl geçilir?
E-dönüşüm Türkiye’de birçok sektörden önemli şirketlerin geçiş sağladığı bir alan. Yıllık cirosuna göre büyük şirketler için e-dönüşüm zorunlu hale getirilmiştir. Adım adım bu zorunluluk tüm şirketler için gelecek, ancak bugünden geleceği düşünen şirketler, şimdiden e-dönüşümün avantajlarından faydalanmak için adım atıyor.

E-dönüşüm alanında bir marka olan EDM, dijital dönüşüm alanında 22 ülkede deneyimli bir marka. Türkiye’de 3 binin üzerinde saha çalışanına sahip EDM, 50 bine yakın mali müşavire bu alanda eğitim veren ve regülasyonlara en hakim şirket. E-dönüşüme geçme maliyeti, bir kobi için 1000 lira ile 3000 lira arasında değişen fiyatlarla mümkün. 


Neden e-dönüşüme geçmelisiniz?
Tüm dünya, e-dönüşümün önemini koronavirüs salgını sürecinde bir kere daha anladı. Bunun nedeni, basılı evrakların hazırlanması ve personellere imzalatılmasının zor bir süreç olduğunun anlaşılması oldu. Pandemi döneminde yaşanan bu durum, e-dönüşüme geçmiş profesyonel şirketlerin durumu nasıl yönetebildiğini gösterdi. Personellerin örgün çalışmasına gerek kalmadan, tüm fatura ve diğer süreçlerin basılı yerine dijital platformda işler yönetilebildi. Ücret pusulası, mesai çizelgesi, bordro, ihtar gibi belgelerin anında dijital olarak oluşturulup gönderilmesi ve 10 yıl saklanması ile birçok şirket e-dönüşüme geçti. 
E-mutabakat, e-bordro, e-imza, kep, e-fatura ve e-arşiv fatura gibi şirketinizin kurumsal yönetim sürecini kolaylaştıran adımlarla siz de tanışmak istiyorsanız, e-dönüşüme geçmelisiniz. Türkiye’de en iyi e-dönüşüm markalarından biri olan EDM, aralarında Rusya ve İtalya’nın da olduğu 20’nin üzerinde ülkede e-dönüşüm hizmeti vermekte. Türkiye’de de binlerce şirketin dijital dönüşüm sürecini yöneten EDM ile, siz de bu sürece adım atabilirsiniz.

Önde gelen ERP ve muhasebe programları ile entegrasyona sahip EDM, birçok şirketin tercih ettiği bir marka. Profesyonel kalitede sunulan e-dönüşüm hizmetinde, partnerlere 10 yıl saklama ve 4 yıl yedeklemeli veri merkezi hizmeti de sunuluyor. Siz de e-dönüşüm hakkında bilgi almak, şirketinizi dijital dünyanın imkanlarına adapte etmek isterseniz EDM’ye ulaşın.

Bu haber 25753 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mutfak Çekmecelerinizde Düzeni Sağlayacak Harika Yardımcılar Çekmece Düzenleyicileri
Mutfak Çekmecelerinizde Düzeni Sağlayacak Harika Yardımcılar...
Tuzla Boşanma Avukatı
Tuzla Boşanma Avukatı