Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü, pankreas kanserine...

Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü, pankreas kanserine karşı etken madde geliştirdi.

Ege Üniversitesinden pankreas kanserine karşı etken madde!!

17 Kasım 2018 - 16:07

Ege Üniversitesinin (EÜ) açıklamasına göre, Nükleer Uygulamalar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Yurt Onaran ve EÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Gündüz'ün öncülük ettiği çalışma ekibi, anti-kanser nitelikli etken madde elde etti.

Pankreas kanserinin teşhisinde ve tedavisinde kullanılabilecek etken maddenin diğer dokulara zarar vermeden kanserli hücrenin ölmesini sağladığı belirtildi.

Madde aynı zamanda fotoaktif bir özelliğe sahip

Prof. Dr. Onaran, pankreas kanserinin teşhisi ve tedavisi zor bir tür olduğunu anlatarak, pankreas kanserinin dünyada en çok rastlanan kanser türleri arasında 13'üncü sırayı aldığını söyledi.

Fatma Yurt Onaran, çalışmada pankreas kanserinin teşhisinde kullanılabilecek bir floresans özellikte bir madde sentezlediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu maddeye bir de radyoaktif iyot bağlayarak hem nükleer görüntülemenin hem de floresan görüntülemenin yapılabileceği ajan geliştirdik. İkili görüntüleme yönteminin avantajı, her iki sistemden alınan veriler birleştirildiği için çok daha net bir görüntü elde edilmesi. Bu etken madde, pankreas kanserine özel olduğu için normal dokularda olumsuz bir etkiye yol açmıyor. Bu madde aynı zamanda fotoaktif bir özelliğe sahip. Belirli bir dalga boyunda ışık uygulandığında oluşturduğu etki sayesinde etken madde kanserli hücrelerin ölmesine neden oluyor. Vücuda girdikten sonra herhangi bir bozulma söz konusu olmayan maddenin elde edilmesi de oldukça ekonomik."

Bu haber 9174 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pınar Gültekin cinayetinde reddi hakim talebi reddedildi
Pınar Gültekin cinayetinde reddi hakim talebi reddedildi
Cezayı yedi, kahkahayı bastı
Cezayı yedi, kahkahayı bastı