Cilt Bakımı Ve Doğal Güzellik Sırları....

Cilt Bakımı Ve Doğal Güzellik Sırları....


Cilt Bakımı Ve Doğal Güzellik Sırları....

Dış ortama karşı bariyer görevi gören cilt, vücudun en geniş kısmi olarak belirtilmektedir. Bununla beraber bakımına ve sağlığına dikkat edilmesi gerekmekte olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.Güzellik uzmanı tarafından ifade edilen cilde günlük hayatta zararı dokunan en belirgin oluşum aşırı güneş ışığına maruz kalmak olarak ifade edilmektedir. Bunun yanında cilde alkol ve tütün ürünleri kullanımı ile aşırı beslenme veya dengesiz beslenmede olumsuz etkide bulunabilmektedir. Cilt bir bakıma güzelliğin sembolü olarak görülmekte olup cildin bakımı ve sağlığı için kimyasal yöntemlerin tercih edilmesindense doğal güzellik sırları ve doğal maskeler birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Yüz maskeleri bünyelerinde çeşitli özellikleri barındırmasına göre ve cilt tipleri dikkate alınarak tercih edilebilmektedir.

 Yüz Maskeleri

             Cilt maskeleri kişilerin ihtiyaçlarına göre tercih edilmektedir. Cilt bakımı için çeşitli maske çeşitleri bulunmaktadır. Gerginleştirici maske, kan dolaşımının hızlanması amacıyla uygulanan ve yüzde gerginlik hissi bırakmakta olduğu belirtilmektedir. Peeling maske, yüzde bulunan ölü derilerden yüzün arındırılması amacıyla uygulanmaktadır. Nemlendirici maske, genelde kuru ciltler tarafından tercih edilen yüzün nemlenmesi ve kuru yapısından arındırılması için uygulanmaktadır.

            Uyarıcı maske, yüzden yer alan kılcal damarların beslenmesi ve uyarılması dolaşımının hızlanması amacıyla uygulanmakta olan bir maske çeşididir. Arındırıcı maske, peeling maskesi gibi yüzdeki ölü derileri arındırmakta olup aşırı melalini emerek yüzdeki lekelerin giderilmesine yardımcı olan bununla beraber sivilceleri engellemekte ve yok etmekte olduğu ifade edilmektedir. Yenileyici maske ise ölü hücrelerin uzaklaştırılması ve canlı hücrelerin uyarılmasını sağlamakta olup yenilenme ve cildi canlandırma açısından faaliyet göstermekte olduğu belirtilmektedir. Kullanılan maskelerin etkinliği kişilerin cilt tipine göre değişmekte olup cilt tipleri karma, yağlı ve kuru cilt olarak ifade edilmektedir.

 Cilt Sağlığı

             Cildin canlı kalması ve sağlığı için çeşitli maskeler uygulanabilmektedir. Ancak bu maskelerin yanında cildin ışıltısını kaybetmemesi ve sağlığını korunması için tütün ürünleri ve alkolden ve uzaklaşmanın gerekmekte olduğu ifade edilmektedir. Vücudun sağlığı ve cildin sağlığı ayrı olarak düşünülemeyeceği ifade edilmekte olup dengesiz beslenmeden uzak alınmasının gerekmekte olduğu belirtilmektedir. Günlük 2 litre su tüketimi cildin sağlığına yardımcı olduğu ifade edilmekte olup cildin sağlığı açısından önemli olduğu belirtilmektedir.