İngiltere Maliye Bakanı Hammond’dan Brexit açıklaması

İngiltere Maliye Bakanı Hammond'dan Brexit açıklaması

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, İngiltere Başbakanı Theresa May’in görevini bırakmasını isteyenlerin, bir an önce ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış anlaşmasını onaylaması gerektiğini söyledi.

10 Mayıs 2019 - 18:06

The Evening Standard gazetesine değerlendirmede bulunan Maliye Bakanı Hammond, İngiltere’nin AB’den çıkış anlaşması üzerinde uzlaşıldıktan sonra iktidardaki Muhafazakar Parti’nin liderliği için yeni bir ismin arayışına başlanabileceğini belirtti.

 

Bakan Hammond, "Kendisinin (İngiltere Başbakanı Theresa May) daha erken görevden ayrılması gerektiğini düşünenler için cevap basit, anlaşmaya oy verin. Anlaşma onaylansın ve yolumuza devam edebilelim." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

İngiltere Başbakanlığı sözcüsü James Slack de iktidardaki Muhafazakar Parti ve ana muhalefetteki İşçi Partisi arasındaki Brexit görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, "Hükümet çıkış anlaşmasında çoğunluğun desteğinin sağlanması için çalışıyor. Hükümet anlaşmayı en kısa zamanda tekrar parlamentoya getirmeyi planlıyor." ifadelerini kullandı.

 

 

İngiltere ile AB geçen ay yapılan zirvede Brexit'i 31 Ekim'e erteleme kararı almıştı.

 

 

AB, İngiliz hükümetine, parlamentoda daha önce 3 kez reddedilen Brexit anlaşmasını onaylatmayı başarması halinde Birlik'ten daha erken ayrılma seçeneği de sunmuştu.

 

 

Ancak İngiliz parlamentosundaki dengelere göre, Brexit anlaşmasına onay alınması ihtimali zayıf görülüyor. İngiltere'nin bu durumda 23 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılması güçlü bir ihtimal sayılıyor.

 

 

Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi arasında Brexit sürecine parlamentoda bir anlaşma ile çözüm getirmeye dönük görüşmeler yapılıyor.

 

 

İngiltere, 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit'i 12 Nisan'a ertelemişti.

 

 

23 Haziran 2016’da yapılan referandumda İngiltere, yüzde 48’e karşı 52 oy oranı ile AB’den ayrılma kararı almıştı.

 

Kimse Fenerbahçe kötü diye sevinmesin

Ersun Yanal Ozan Tufan'ı çağırdı

Ahmet Kural'a yüklenenler...

ingiltere Philip Hammond son dakika haberler haber Brexit açıklama

Bu haber 7997 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Ege Üniversitesi kampüsünde kahreden ölüm!
İzmir Ege Üniversitesi kampüsünde kahreden ölüm!
Muğla Göcek’te yat yangını, lüks yat cayır cayır yandı
Muğla Göcek’te yat yangını, lüks yat cayır cayır yandı