İş Davası Nasıl Açılır?

İş Davası Nasıl Açılır?

İş Davası Nasıl Açılır?

25 Şubat 2019 - 15:51

İş davası açmak, işveren ve işçiler arasında olan uyuşmazlıkları çözmek için başvurulan bir yöntemdir. İş Mahkemeleri işveren ve işçiler arasındaki uyuşmazlıklar için başvuru yapılacak olan mercidir. İş Mahkemeleri kurulmadan önce bu davalarla Asliye Hukuk Mahkemeleri ilgilenmekteydi. İş Mahkemesine başvuru yapmak;

İşçi ve işveren arasında çözülemeyen uyuşmazlıklar olduğunda,

İş Kanunu kapsamında yerine getirilmeyen hak ve taleplerle ilgili problemler olduğunda mümkün olmaktadır.

İş Davası Türleri Hangileridir?

İş davası nasıl açılır sorusu için öncelikle davanın neden açılmak istendiği önemlidir. İş davası türleri oldukça farklıdır ve prosedürleri değişiklik göstermektedir. iş kazası Avukatı Ankara davası açılabilmesi için kişi İş Mahkemesine bizzat başvuru yapabilmektedir. Fakat sürecin daha hızlı işlemesi ve prosedürlere uygunluk sağlanabilmesi adına bir avukat ile çalışmak faydalı olacaktır. İş davası türleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

İşe iade davası: İş güvencesini sağlayan bir iş davası türüdür. İş Kanunu güvencesinde çalışan bir işçinin sözleşmesine uyum sağlanmadan haksız bir sebeple işten çıkarılması durumunda bu dava açılabilmektedir. Bu dava neticesinde kişinin haksız yere işten çıkarıldığına karar verilirse kişinin işe iadesi talep edilmektedir.

Hizmet tespit davası: Bu dava türü sigorta bildirimi yapılmadan ya da primleri tam olarak yatırılmayan işçiler tarafından açılabilmektedir. Hizmet verilen sürelerde yapılmayan sigorta için mağduriyetin giderilmesi sağlanmaktadır.

Kıdem tazminatı davası: Bir işçi aynı işyerinde en az bir yıl çalıştığında ve işten çıkarıldığında kıdem tazminatı alma hakkı doğmaktadır. Kıdem tazminatı haksız bir sebep ile işveren tarafından ödenmediğinde kıdem tazminatı davası açılabilmektedir.

İhbar tazminatı davası: Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin haksız yere feshi durumunda ihbar tazminatı davası açılabilmektedir.

İş kazası davaları: İşçinin yaralanması ya da ölümü ile sonuçlanan iş kazalarında kolluk birimleri ve Cumhuriyet Savcısı tarafından gerekli soruşturmaların yapılması ve sorumluların cezalandırılması adına ceza davası açılmaktadır.

İş Davası Açma Ücretleri

İş Mahkemesi dava açma ücreti 2019 davanın türüne göre değişiklik göstermektedir. Alanında uzman bir avukattan hem davanın süreci hem de ücretleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. İş Mahkemesine açılacak olan davalarda davanın prosedürleri ve süreçleri profesyonelce takip edilmeli ve yürütülmelidir.

 

https://ilkayuyarkaba.av.tr/

Bu haber 6004 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Burak Oğuz yattığı süre ve sonuç ceza süresi dikkate alınarak hükümle birlikte tahliye edildi.
Burak Oğuz yattığı süre ve sonuç ceza süresi dikkate alınarak...
Ege sallandı… Manisa’da deprem
Ege sallandı… Manisa’da deprem