Manisa’da SİT alanında kepçeli kazıya gözaltı

Manisa’da SİT alanında kepçeli kazıya gözaltı

MANİSA’nın Alaşehir ilçesine bağlı Türkmenköy Mahallesi’ndeki 1’inci derece sit alanında yasak olmasına rağmen iş makinesiyle yol için dolgu malzemesi almak amacıyla yapılan çalışmada lahit mezar parçaları bulundu. Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makin...

29 Mart 2018 - 16:33

Türkmenköy Mahallesi Muhtarı Murat Atılgan, mahalle sınırlarındaki 1’inci derece SİT alanı olduğu belirtilen arazide yasak olmasına rağmen iş makinesiyle çalışma yapıldığını fark etti. Atılgan, iş makinesi operatörüne izninin olup olmadığını sordu.

İddiaya göre, operatör E.G., "Biz izin aldık" dedi. Arazide dolaşan Atılgan, lahit mezar parçalarına rastlayınca durumu jandarmaya bildirdi. Bölgeye gelen jandarma ekipleri, çalışmayı durdurdu. Operatör E.G. gözaltına alındı. Ekipler, kazı alanını da korumaya aldı. Kırılıp, parçalanan mezarlar ve mezar kapaklarıyla ilgili Manisa Müze Müdürlüğü’nden gelen arkeologlar çalışma yaptı.

Kepçenin, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Manisa Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanı Fevzi Demir, arazinin tapuda SİT alanı olmadığını, sadece Hazine arazisi olarak geçtiğini belirterek şöyle dedi:
"Oradaki askeriyenin bizden yol genişletme çalışması için talebi oldu. Bu talebi karşılamak için Türkmenköy Mahallesi Hamamyıkığı mevkiinde daha önceden Özel İdare ve Köy Hizmetleri toprak alımı yapıyordu. Biz de bu alandan yol yapım çalışması için dolgu malzemesi aldık. Burası tapuda SİT alanı olarak görülmüyor. Hazine’nin yeri olarak görülüyor. Büyükşehir Belediyesinin dozeri, 30 dakikalık bir çalışma yaptıktan sonra işini bitirdi. Ancak muhtarın jandarmaya bildirmesinin ardından operatörümüz karakolda ifade verdi. Sonra da serbest bırakıldı. Orada lahit çıktığı iddialarını da bugün Müze Müdürlüğü'nden gelecek yetkililer araştıracak."

Manisa Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yetkilileri ise alanın 1’inci derece SİT alanı olduğunu kaydetti.

Bu haber 170834 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyonkarahisar'da, Zafer Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte sunucu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nı unuttu.
Afyonkarahisar'da, Zafer Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte...
Balık Pulu hastalarına müjde
Balık Pulu hastalarına müjde