Milyonlarca işçinin merakla beklediği 2020 asgari ücret rakamı...

Milyonlarca işçinin merakla beklediği 2020 asgari ücret rakamı belli oldu.

2020 yılında işçiler 2 bin 324.70 TL ücret alacak. Zam oranı yüzde 15.3 oldu. Kararın oy çokluğuyla alındığı açıklandı.

26 Aralık 2019 - 18:56 - Güncelleme: 26 Aralık 2019 - 19:00

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile sendikalar arasında yapılan görüşmelerin ardından 2020 yılında işçilerin alacağı rakam belli oldu. Bir süredir devam eden görüşmelere Türk-İş, Hak-İş ve DİSK direkt olarak katılmıştı. Sendikalar istedikleri minimum rakamı belirterek altını kabul etmeyeceklerini ifade etmişlerdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise işçileri mağdur etmeyeceklerini belirtmişti. Yapılan uzun görüşmelerin ardından asgari ücret belli oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk, işçilerin 2020 yılında 2 bin  324 lira 70 kuruş asgari ücret alacağını açıkladı. 

Türk-İş toplantıyı terk etti

Asgari ücret toplantısında hazır bulunan işçi temsilcilerinden Türk-İş temsilcisi Türk-İş Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, daha önce açıkladıkları 2 bin 578 lira rakamının altında kalındığı için karara katılmadıklarını ifade ederek toplantıyı terk etti.

Asgari ücret komisyonu nedir?

Asgari ücret, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret ne kadar? Asgari ücretin işverene maliyeti ne kadar?

Halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş olan asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Bu haber 7115 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Burak Oğuz yattığı süre ve sonuç ceza süresi dikkate alınarak hükümle birlikte tahliye edildi.
Burak Oğuz yattığı süre ve sonuç ceza süresi dikkate alınarak...
Ege sallandı… Manisa’da deprem
Ege sallandı… Manisa’da deprem