Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

25 Ağustos 2021 - 10:06 - Güncelleme: 25 Ağustos 2021 - 10:15

Retina göz küresinin içerisinde yer alır ve bu dokunun besleyici kısımdan ayrılmasına dekolman denir. Retina dekolmanı ani bir şekilde gelişerek tedavi edilmediği takdirde kalıcı körlük, sinir hücrelerinin ölmesi gibi ciddi problemlere neden olur. Erken dönemde belirti vermemekle birlikte en sık görülen belirtileri şimşek çarpması hissi, bulanık görme, uçuşmalar, görme kaybıdır.


Retina Dekolmanı Yöntemleri
Ani bir şekilde gelişen ve göz merceğinin besleyici dokudan ayrılmasıyla gerçekleşen retina dekolmanı rahatsızlıklarında erken dönemde tedavi oldukça önemlidir. Genel olarak 3 farklı tipi bulunan bu göz rahatsızlıklarında bazı riskler bulunur. Bu riskler yaş faktörüne bağlı olarak da gelişebilir. 


Bazı sporların yapılamaması, yüksek miyopi riskinin artması, geçirilen farklı göz cerrahileri, ailede dekolmana yatkınlık gibi etkenler risk faktörleri arasında yer alır. Erken dönemde tedavi seçenekleri olan göz sorununda medikal ya da cerrahi yöntemler retina dekolmanı cinsine göre değişkenlik gösterir.


Retina Dekolmanı Tedavi Fiyatları
Erken dönemde tedavinin önemli olduğu göz rahatsızlıklarından olan retina dekolmanı fiyatları için öncelikle muayene olunması gereklidir. Muayene sırasında tedavi süreci ve fiyat bilgisi gerekli şekilde alınabilir.  


Dekolman için gerekli olan tedavi çeşidi, hastanın durumu, uzman hekimin ve merkezin durumu gibi etkenler fiyatların değişmesine neden olacağından muayene sırasında tüm bilgiler detaylı bir şekilde alınmalıdır. Erken dönemde yapılan tedaviler medikal olabileceğinden mutlaka hızlı davranılması retina dekolmanı fiyatı ve tedavisi açısından önemlidir.


Katarakt Tedavisi Nedir?
Katarakt rahatsızlığı ya da diğer göz sorunlarında önemli ilk aşama göz muayenesidir. Rutin göz muayeneleri sırasında da görülebilen göz sorunları genellikle erken dönemde fark edilmesi halinde başarılı bir şekilde giderilebilir. Katarak rahatsızlığında tek tedavi yöntemi katarakt ameliyatı olarak bilinir. İlk evrelerde bu göz problemi fark edilmesi halinde geçici olarak gözlük kullanımı önerilirken ilerlemesi halinde ve tek kalıcı çözüm operasyon geçirilmesidir.


Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Katarakt ameliyatı katarakt rahatsızlığında kalıcı bir şekilde giderilmeye dayanan tek tedavi yöntemidir. Hastanın gözü lokal bir şekilde uyuşturularak operasyon süreci başlar. Göz merceği yerinden çıkarılır ve gelişen teknoloji sayesinde pratik olarak yeni mercek takılarak süreç sonlandırılır. 


Hasta herhangi bir acı hissetmeden kaliteli bir şekilde olan görme fonksiyonunu operasyon sayesinde geri kazanır. Katarakt ameliyatı sonrasında sosyal yaşama hemen dönülebilir ve uzman hekimlerin önerdiği süre kadar iyileşmenin hızlanması için damla kullanımı yeterli olur. Operasyonda iki göze aynı anda müdahale olmaz ve ikinci göze gerekli durumlarda belirli bir ara, diğer gözün iyileşme süresi gereklidir.


Makula Deliği Nedir?
Gözde canlı ve keskin görmeyi sağlayan retina bölümü bulunur ve bu bölümün tam ortasında makula kısmı vardır. Makulanın yaşlanma ya da farklı nedenlerden dolayı delinmesi halinde makula deliği oluşarak ciddi görme kayıpları meydana gelebilir. 
Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen gözde oluşan delik sorunları 50 yaş ve üzeri olan kadınlarda daha sık görülür. Seyrek olarak göz içi iltihabı, göz travmaları ve dekolman problemlerinden sonrada gelişebilmesi mümkündür.


Makula Deliği Evreleri Nelerdir?
Göz problemleri ve diğer rahatsızlıklarda da olduğu gibi makula deliği sorunlarında da erken dönemde tedavi oldukça önemlidir. Başlangıç ve ilerleme evrelerine sahip olan göz rahatsızlığı için başlangıç evresinde dalgalanma ve kırılmalar görülür. İlerleme evresinde ise sabit bir leke oluşumu söz konusu olup tedavi başarısı azalır. 


Bu nedenle erken dönemde tedavi edilmesi başarı oranını arttırarak görme kayıpları oluşmasının önüne geçebilir. Makula deliği tedavi edilmemesi halinde merkezi görme kayıplarının oluştuğu ciddi bir sağlık sorunudur.

Bu haber 104305 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cam Balkon Uygulama Modelleri
Cam Balkon Uygulama Modelleri
Arazi anlaşmazlığı kanlı bitti: 3 ölü
Arazi anlaşmazlığı kanlı bitti: 3 ölü