Şaibeli müdürlere 23 Haziran görevi

Şaibeli müdürlere 23 Haziran görevi

YSK, soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkan ve müdürlerinin 23 Haziran seçimlerinde görevlerine devam etmesine karar verdi. AK Parti’nin itiraz ettiği karara hukukçular tepki gösterdi.

04 Haziran 2019 - 10:00

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart seçimlerinde İstanbul'daki sandık kurullarını usulsüz oluşturan ve bu nedenle haklarında soruşturma açılan bazı ilçe seçim kurulu başkan ve müdürlerini 23 Haziran seçimleri için yeniden görevlendirdi. YSK'nın bu kararı hem AK Parti'nin hem de hukukçuların tepkisini çekti. AK Parti, haklarında yapılan suç duyurusu nedeniyle soruşturmaya konu olan ilçe seçim müdürleri ve ilçe seçim kurulu başkanlarına 23 Haziran'da görev verilmemesini istedi.
Şişli İlçe Seçim Müdiresi Hatice Çelebi ve Şişli 1'inci İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Vedat Güneş, 30 Mayıs'ta YSK'ya başvurarak kendileri ile ilgili siyasetin her cephesinden “hırsız, suiistimalci, çeteci” gibi ifadelerin kullanıldığını hatırlattı. Seçimler sebebiyle Örgütlü Suçlar Savcılığı tarafından bütün ilçe seçim müdürleri hakkında soruşturma açıldığı belirtilen başvuruda, “Ayrıca ilçe seçim kurulu hâkimleri hakkında HSK tarafından da idari soruşturma yapıldığı öğrenilmiştir. Seçimin yenilenmesine karar verilmesine rağmen, bütün siyasi camia tarafından hırsız ve suiistimalci olarak nitelendirilen personelle seçim yapılmaya çalışılmaktadır. Bu kadar kötü sıfatlarla töhmet altına sokulan il seçim kurulu hâkimi ve personelinin görevden alınarak, yerlerine iyi niyetli, namuslu, dürüst hâkim ve personel atanarak seçimin yaptırılması, aynı zamanda ülke menfaati gereğidir” denildi.

Bu haber 5681 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Manisa'da feci kaza! Araçlar kağıt gibi ezildi
Manisa'da feci kaza! Araçlar kağıt gibi ezildi
2020 sözleşmeli öğretmenlik ön başvuruları MEB ilkatama adresinde!
2020 sözleşmeli öğretmenlik ön başvuruları MEB ilkatama...